Російські конструктори випробовують багатокульові патрони калібру 5,45х39 мм, призначені для ефективної боротьби з безпілотниками.
Про це повідомив представник компанії-розробниці АТ «НПП» Ігор Потапов.
Патрони для автоматів Калашникова, кулі яких складаються з кількох компонентів та фрагментуються у повітрі на декілька частин, покликані в рази збільшити щільність вогню піхотинця та таким чином збільшити шанси на ураження безпілотника.
«Досягнуто прийнятної дальності, купності: на відстані 100 метрів ми досягли хмари розсіювання 25 сантиметрів. Цей показник свідчить про ефективність виробу», — заявив Потапов.
У компанії розповіли, що партія патронів цього типу пройде серію випробувань для підтвердження характеристик. Проте вже зараз його головною перевагою називається універсальність: боєприпас може застосовуватися без додаткової підготовки штатним автоматом Калашникова, який є у кожного бійця.
«Це дуже добре, оскільки аналогічні вироби робляться під різні калібри, які є не у всіх, відповідно, використовувати їх досить складно», — зазначив Потапов.
Фактично, таке рішення є елементом самозахисту та «засобом останнього шансу» для бійця, що буде атакований FPV-дроном на передовій. Наразі в цій ніші обабіч фронту використовуються лише саморобні рішення під автоматний калібр або спеціалізовані заряди для рушниць.
Зокрема, українські та російські військові не раз демонстрували саморобне рішення з використанням автоматного патрона, в якому оригінальна куля замінена на металевий дріб, скріплений термоусадковою трубкою. Російські ентузіасти також демонстрували надруковані пластикові контейнери з дробом для встановлення у патрони калібру 7,62 мм.
Багатокульові патрони
Історично концепція багатокульового боєприпасу для бойової зброї набула активного розвитку після завершення Другої світової війни, оскільки таке рішення пропонувало подвоєння або ж потроєння одномоментного залпу, що істотно підвищувало ефективність вогню.
У 1950-х роках ідея багатокульового патрона була втілена у Сполучених Штатах, де відповідний патрон M198 калібру 7,62х51 мм взяли на озброєння та навіть обмежено використовували під час війни у В’єтнамі. Боєприпас складався із двох послідовно встановлених куль та міг використовуватися гвинтівками М14. У подальшому також планувалося під нього адаптувати кулемет М60, однак на практиці цього не сталося.
Роботи над цією концепцією активно велися й у Радянському Союзі, де на початку 1980-х в межах ДКР «Теоретик» був розроблений та взятий на озброєння 12,7-міліметровий патрон 1СЛ. Він мав подібну конструкцію та призначався для використання з авіаційних кулеметних установок.
Тижнем раніше «”Новини 24″» розповідав, що німецька компанія RWS представила спеціалізовані кулеметні патрони із пластиковою кулею для боротьби з безпілотниками.